User Tools

Site Tools


zvav:joss

Joss | Farmářská společnost

Vznik a název

Naši společnost založil ve třetím ostrém věku ŽVAVu verze 2 (tj. někdy kolem data 6.1. 2006) vůdce Kaniini. Na VIP rybce ji uvedl slovy:

Ohlasuji vznik nove spolecnosti Joss. Vsichni, kteri byste
radi farmarili a nevite kam byste sli, vsichni, kteri ve me
mate trosku duvery, vsichni jste srdecne zvani :-)

Události před vznikem společnosti (že, Eirtaé? :-) ) a počas prvních desítek přepočtů existence byly složité a nevyrovnané, ale nová společnost se časem ustálila, upevnila, rozrostla a uchytila. Časem přibrala i mnoho bývalých členů společností Alpha Squadron, Aurora nebo Cybernetix. Společností prošlo velké množství zodpovědných a skvělých lidí, kteří dávali dohromady sehranou partu zelené společnosti. Vzpomeňme třeba Bloodrawena, Stínovlase, Tajnou, StOse, Bolase, Krtecha, Markopha, Kleopatru, ánadeho, Daggotha…

Joss je slovo pocházející z čínštiny a znamená jak štěstí, tak i osud, boha i ďábla zároveň. Kaniini na něj přišel v knize Tchaj-pan od Jamese Clavella. Jeho význam je vysvětlen hned na první stránce románu. Se ŽVAVem a jeho tématikou to moc nesouvisí, ale až si někdy přečtete jednu z Clavellových knih, pochopíte, že na tom vůbec nezáleží. Svůj život budete dělit na „před Šógunem“ a „po Šógunovi“. Při tak velkém vlivu románů Jamese Clavella na psychiku vůdce není radno dlouho přemýšlet, proč je Joss jossem ;-).

Zlom, odchod Kaniiniho

Joss pod vedením Kaniiniho existoval (bez výhry v projektu) až do listopadu 2006, kdy dal Kaniini na vědomí, že odejde ze ŽVAVu a skončí s vůdcovstvím. V době, kdy společnost kvetla a fungovala, ji Kaniini svým odchodem prakticky úplně rozbil. A teď si to zdramatizujeme slovy jmenovaného vůdce:

Já jsem již unavený a popravdě mě hra nebaví tolik jako dříve. Ohrálo se mi to, těžko
hledám motivaci, jako vůdce už kromě diplomacie nedělám nic (koncilové vše zvládnou za
 mě) a když se pustím i do něčeho jiného, dopadne to špatně (viz taktika na tento věk).
 Úspěchy mám jen v diplomacii a spamování rybek po rumových dýcháncích.

Už nemám šťávu, motivaci, energii. Každý věk jen odhaluje, jak moc neumím vládnout.
Nejlepší věk Jossu byl před prázdninami, kdy jsme neměli k vítězství daleko, ale 
pokazil jsem to válkou s VO, která být nemusela. Letos jsem postavil špatnou taktiku
a celý věk jsem byl tak lenošný, že jsem ani neobjevil jedinou soustavu. Teď už se
jen trápím a čekám, až skončí věk. Potom se už **asi** neukážu. Možná s novou verzí 
ŽVAVu, ale neslibuju to.

Už nejsem ten nezkušený Kaniini, který kdysi v Alpha Squadron přemlouval Eirtaé,
aby s ním založila novou společnost. Už mám něco odehráno a už mě to tady unavuje.

Takže tak nějak :)

Kaniini se do tohoto duševního rozpoložení dostal vlivem několika faktorů (a rumu). Začal studovat VŠ a změnil se mu život, poznal nové lidi apod. V životě začal mít starostí dost, a tak už neměl chuť se o něco starat i na ŽVAVu, i když měl Joss rád a byla to jeho milovaná společnost. Po nepříliš zdařilé kause s Titanicem, kdy si Joss slovy Daggotha vyprosil mír, přestal mít Kaniini chuť cokoliv na ŽVAVu dělat, totálně ztratil motivaci, začal jeho vnitřní rozpad. Navíc se začal ztotožňovat s Markophovým přístupem, který se přikláněl spíše k zábavě než k vážné diplomacii a probudil v Kaniinim vlnu úplně jiných tužeb, než měl když zakládal Joss. Kaniini se chtěl bavit, ne vládnout. A tak svou společnost opustil.

Jenže co teď? Daggoth rezignoval… Může Joss existovat bez vůdce?

Vite co me na historii vzdycky sralo? Ze prisel nejakej boss, zlanaril lidi, vybudoval
fungujici imperium a ovladl pulku sveta, ale jak chcipl, vsecko se to vzdycky rozpadlo. 
A to at uz to byl Alexandr veliky nebo Napoleon, Cingischan nebo kdo jeste (treba i 
Hitler, ale to neni nejlepsi priklad :D). A rikal jsem si, ze prece neni mozny, aby 
byli tak neschopni, ze si nenasli nastupce apod.

A vidite, jsem stejne neschopnej jako oni :D.

Jediny co me uklidnuje je, ze jsem to svoje imperium nedotahl do konce jako treba 
BigBobek a vek jsem nikdy s Jossem nevyhral.

Ja si myslim, ze se tady asi nenajdou odvazlivci, kteri by Joss znova zalozili a 
ze se tim padem asi rozpadla velka, fungujici spolecnost, ktera mela posledni dobou
dostatek lidi a konkurenceschopnost. Chybel ji jen vudce, ktery by ji dovedl k 
projektu. Ja, ktery jsem Joss zalozil jako svoje milovane detatko, jsem se ho zrekl
a sel jsem si po svych. A detatko bez tatinka umira.

Ne ne, ja si myslim, ze detatko je uz v puberte a je nejvyssi cas, aby se postavilo 
na vlastni nohy. Budu hrozne rad, kdyz se odvazlivci najdou a s hrdosti v srdci 
zalozi Joss, povedou ho k prosperite a budou mu vladnout. A lepe nez ja. Budu rad,
kdyz tu po me neco zbyde.

Ale to uz je jen na vas, kdo se chopi prilezitosti :-). Preju hodne stesti.

A co kdyz se Joss rozpadne a zanikne? Vite, asi mi to prijde lito. Ale tak uz to 
na svete chodi. Mozna si budu vycitat, ze jsem Joss znicil svym odchodem, ale na 
druhou stranu kdyz ted umre Putin nebo odejde do duchodu, neznamena to, ze se Rusko 
rozpadne, ne?

A to je asi uz vazne naposledy, co se loucim.

K

Řád společnosti

V Jossu fungují určitá pravidla.

 1. Komunikuj. Komunikace je velmi důležitá, ba dokonce nejdůležitější věc ve hře. Když něco nevíš, piš velení do pošty, piš na rybku. Ptej se. Povídej si. Řeš problémy a sděluj názory. Pozor ale na tajné a interní informace. Číslo ICQ sděl alespoň vůdci, věř, že jej nebude zneužívat ani šířit. Vždy čti společnostní rybku, poštu a VIP!
 2. Ať jsi hráč nebo koncil, dávej si pozor na to, co komu píšeš. Z bezpečnostních důvodů nebudeš obeznamován o všem. Tajné věci se řeší poštou a jen s příslušnými osobami. Koncilové vědí většinu podstatných věcí. Obecně ale platí, že hráč by neměl nikomu (a to bezvýhradně) naše plány naznačovat a už vůbec ne vyzrazovat.
 3. Důvěřuj, buď loajální a bude ti důvěřováno. Fungujeme na důvěře. Lidé, kteří naši společnost okradou nebo zradí, budou náležitě potrestáni.
 4. Nastav si daně na 100%. Potom ti budou přiděleny práva nasklad. V majetku u nás platí komunismus. Vše, co vyděláš, patří všem ostatním v Jossu. Je to nejlepší způsob, jak zajistit, aby měl každý vždy po ruce dostatek prostředků. Nevýhodou je ale možnost podrazů ze strany hráčů, takže je třeba dbát na předešlé body.
 5. Bav se :-). Zapni si v nastavení barvičky, smajlíky apod. Napiš vůdci, jaký titul chceš a on ti ho dá.
 6. Nekupuj armádu, hlídej si RPG. Nekupuj žádnou armádu, farmáři ji mají mnohonásobně dražší než žoldáci. Všechny body RPG co máš, dávej do ekonomiky, zvyšují se ti tak zisky z planet.
 7. Dávej si pozor na špióny. I mezi námi mohou být zrádci. Na rybku piš jen věci, které nikomu nic neřeknou. Tajné věci posílej poštou.
 8. Pomáhej nováčkům. Každý, kdo má práva na přijmutí nového člena do společnosti, má jako povinnost ho ihned po přijetí obeslat poštou, vysvětlit mu základní principy hry a dát mu odkazy na dokumentaci.
 9. Zachovej klidnou hlavu. Není třeba panikařit, zlobit se, nadávat. Vše jde vyřešit v klidu a elegantně. Nejsme společnost buranů, nebudeme tedy nadávat ani našim nepřátelům. Pokud tě někdo vytočí, zavři prohlížeč a jdi se zchladit ven. Nikdo o tvé nadávky a urážky nestojí. Je to jen hra a slouží nám pro zábavu.

Jelikož Joss vznikl původně z nováčků a žoldáků, bylo potřeba psát rozsáhlejší vševysvětlující návody na určité akce ve hře. Zde jsou k dispozici. Omluv prosím chybějící interpunkci. Pokud bys v návodech našel chyby, upozorni na to prosím.

Co je farming (sepsal Kaniini)

Na skladu jsou penize. Vsichni sem odvadi sve vydelky a vsichni maji prava na sklad. Na zacatku je potreba vzit penize a objevit soustavu. To se dela na PLANETY-OBJEVIT SOUSTAVU tak, ze se zadaji vychozi souradnice nejake nasi uz existujici soustavy. System nejakou objevi a planety v ni nabidne na strance PRAZDNE PLANETY. Pozor! Je nesmysl kupovat novou soustavu, kdyz jsou jeste volne planety.

Potom si farmar tedy kupuje volne planety, podle pokynu veleni spolecnosti (aby nebral ostatnim apod.). Nejlepsi planety jsou s velikosti nad 90, ty se berou jako prvni (to ostatni zbyde na toho, kdo prijde pozde :-) ). Farmar dle pokynu veleni shromazduje planety (co nejvice) a stavi na nich prumysl.

Zemědělci získavají každý přepočet automaticky 400 penez.

Faramarovy planety

V prehledu planet farmar vidi sve planety. Tabulka s planetami:

 • Tucne je tam nazev planety a pak soustavy.
 • Misto: celkove misto na planete
 • Odvod: dane, kolik procent z vydelaneho se odvadi
 • Korupce: nepodstatne, viz navod na ZVAVu
 • Prumysl:
  • prvni cislo je pocet prumyslovych bloku (pri dotovani se nasobi peti)
  • druhe cislo je v zavorce, je to castka, kterou je planetazadotovana
  • to za temi sipeckami je myslim kolik to hodi, ted nevim, neni todulezite
 • Laborky: dulezite pro staveni projektu (pri projektu se misto prumyslu stavi laborky, ktere davaji vyzkumne body na projekt)
 • Stavi se: napsano, co se zrovna stavi a kolik toho je… zelene = stavi se, cervene = boura se
 • Opustit: to je jasny… TO SE NEPOUZIVA :-D :-D

Jeden blok vydělává 5 penez při nulové korupci a bez RPG bodů.

Kdyz planety existuji jen tak, stavi se na nich prumysl. Farmar je muze (mel by) dotovat ze spolecnostnich penez, pricemz nejvyssi castka, ktera lze uplatnit, je 5× pocet prumyslovych bloku na te dane planete. Vyssi castka zustane na planete do dalsiho prepoctu. Kdyz jsou planety dotovany, stavi se na nich rychleji. Az jsou zastaveny, nastavi se na nich odvod dani na 100% a potom penize, ktere planeta prumyslem vydela, jdou do skladu. Pokud se na planete stavi a zaroven ma 100% dane, nepostavi se na ni nic. Pri staveni musi mit dane na nule.

Expy

Farmar dostava expy za zastavovani planet apod., nejvice expu se dava na konci veku pri staveni projektu (viz dale). Za expy si farmar kupuje v RPG body do EKO, protoze je to nejvyhodnejsi, jine veci nemaji prakticky moc smysl (mozna maji, ale nevyplati se tak…;-). S body v EKO planety vydelavaji vice a rychleji.

Projekty

Stavi se na konci veku, vysvetlim to pozdeji, protoze to zatim neni aktualni. Stavi se male, dilci projekty, ktere davaji jeden velky. Kdyz ma spolecnost 100% velkeho projektu, vyhrava vek…

Zbytek

Zbytek se me ptejte, nebo se podivejte do helpu :-)

Vysvětlení rozdílů mezi odvody a daněmi (z rybky, Kaniini)

Rozdil je mezi danemi hrace a danemi (odvody) z planet. Na to uz se me ptalo vic lidi, zkusim to objasnit.

Dane hrace = v hracskem veleni; vztahuji se na hracuv vydelek, tzn. vse, co hrac vydela, jde do skladu spolecnosti

Kdyz ma hrac mensi dane nez 100%, odvadi spolecnosti jen cast sveho vydelku a trochu „hraje na sebe“. Kdyz ma 100%, funguje komunismus :-) ⇒ Hrac dava vse, ale ma prava na sklad spolecnosti a muze si take vzit, kolik chce (komunismus je tu tedy vec duvery).

Dane (odvody) planety = nastavuji se pro kazdou planetu zvlast; vztahuji se na vydelek planety, tzn. vse, co planeta vydela, jde na ucet hraci (jejimu vlastnikovi).

Kdyz ma planeta 0% odvody, da se na ni stavet. Nic nevydelava. Kdyz ma 100% odvody, neda se na ni stavet – vsechny finance, ktere jdou do stavby, se odvedou hraci. Proto se planety dani az ve chvili, kdy jsou zcela zastavene.

Manuál na útočení (z pošty, od Stínovlase)

 1. Čím mám útočit? Abyste mohli útočit, musíte mít armádu. Kliknetena > Online (v lize): a uvidíte, jestli je někdo ze spřátelených společností aktivní.
  • Pokud ne, pak pár minut počkejte a postup opakujte.
  • Pokud ano, pak klikněte na název společnosti vedle jeho jména a uvidítevýpis členů, mj. je tam i jejich síla (v sloupci Armáda).
  • Pokud je síla 0, pak hráč nemá armádu, požádejte někohojiného.
  • Pokud je síla větší, než 0, pak hráč armádu má a vy mu o nimůžete napsat do pošty. On vám ji pak pošle.
 2. Jak poznám, že už mám armádu? Dvěma způsoby.
  1. Každou chvíli se dívám do sekce > Armáda, až tam uvidím armádu 8-).
  2. Normálně pracuji dál a kontroluji si číslo Síla (vlevo nahoře, hned nad penězi). Pokud je nenulové, pak máte armádu.
 3. Jak zaútočím? Nadchází nejlepší fáze procesu 8-). Přesunu se dosekce > Armáda a tam budu mít armádu. U ní je napsané jméno soustavy, kde se právě nachází. Klikněte na něj a zobrazí se vám přehled dané soustavy. Tam si najdu planetu, která patří někomu z hráčů vypsaných na nástěnce a NENÍ u ní napsáno Okupant : (takovou planetu už totiž někdo zabral). Kliknu na obrázek planety. Ještě jednou si překontroluju, že útočím na člověka ze správné společnosti (je to napsáno hned nahoře), zaškrtnu armádu (musí svítit zeleně) a dám Útok (nebo Zaútočit, teď nevím přesně).
 4. Na koho zaútočit? Samozřejmě na nepřítele. A nejlépe na takového, který má co nejvíc planet. Kdo má kolik planet zjistíte z výpisu nepřátelské společnosti. Pravděpodobně tam budou ještě čísla v závorkách – to je počet okupovaných planet a ty musíte nejdřív odečíst, než se rozhodnete kod má nejvíc planet. Pokud se ten někdo nachází ve vaší soustavě, prima. Pokud ne, tak zkusteněkoho jiného s vysokým počtem planet.
 5. Proč útočit na hráče s vysokým počtem planet? Důvod je nasnadě – čím více má cílový hráč planet, tím méně vám ubyde Útokových bodů (UB). Jejich stav máte vlevo nahoře, podobně jako Sílu nebo peníze. Pokud máte hodně UB, můžete útočit častěji – proto berte planety hráčům s nejvyšším počtem.
 6. Jak mám vrátit armádu? Když už nemáte UB, je načase Armádu vrátit.V sekci > Armáda zaškrtnete danou armádu, pod ní zaškrtnete políčko Přenechat a do prázdného políčka vedle napíšete jméno hráče, který vám ju poslal. Odkliknete Provést.

Uff, tak je to dost jasné 8-)? Případné dotazy rád zodpovím.

Manuál na zahájení výzkumu (z pošty, od Bolase)

Mili clenove spolecnosti, dostal jsem duveru ohledne vyzkumu a mam vam vydat nejaky rozkaz ohledne tehle oblasti

jelikoz vyzkoumany projekt prida vam vsem nejake zkusenosti a tim zlepsi ekonomiku + prida bonusy daneho vyzkumu, je i pres sve zatizeni na zacatku do budoucna efektivni tim padem:

od teto chvile na vsech nove objevenych planetach se zacnou stavet laboratore a timto zpusobem:

na kazde planete mate aktualni a maximalni zastavenost

 1. az bude aktualni zastavenost +-70–75% z maximalni zastavenosti, zakliknete planetu a v prikazove tabulce v prvnim radku „nastavit zemereni planet na“- nad tim, kde nastavujete odvodyz planet- kliknete na tlacitko „prumysl“
 2. objevi se vam 4 odkazy
  • prumysl
  • vyzkum
  • bourat prumysl
  • bourat lab…
 3. vy kliknete na vyzkum
 4. zaskrtnete radek
 5. odsouhlasite nastaveni zamereni, jako kdyz davate dotace na planety nebonastavujete odvody
zvav/joss.txt · Last modified: 2015/03/01 19:00 (external edit)