User Tools

Site Tools


zvav:prulet

Malý průlet hrou

Tento dokument představuje nosný pilíř celé nápovědy. Měl by tě obeznámit s hrou jako takovou a poskytnout základní informace o herním světě.:)

Stručné údaje a parametry hry

Hra se jmenuje ŽVAV, což je zkratka pro Život, Vesmír a Vůbec. Lehce se inspiruje prostředím románů Douglase Noela Adamse, herní princip se v některých aspektech podobá starší počítačové hře Master of Orion. Tak oč tedy jde. ŽVAV je onlajnová web-based týmová RPG strategická hra. K jejímu hraní vám stačí připojení k internetu (online) a obyčejný webový prohlížeč (web-based – hra je udělána v podobě webových stránek). Hra se člení do lig, ve kterých hraje řádově několik desítek, maximálně kolem stovky hráčů. Ligy představují oddělené samostané na sobě nezávislé hry, které mají prakticky stejný herní systém, jen třeba mírně odlišné parametry.

Momentálně je dostupná pouze Hlavní liga, v níž je limit 300 hráčů. Až bude časem hráčů více, přibydou samozřejmě další ligy.

Týmová hra

ŽVAV není hra pro sobce – bez smyslu pro týmovou hru nemáš šanci uspět. Hráči se sdružují do týmů, těm se říká společnosti. Každá společnost má své vedení (vůdce, členy koncilu), sklad peněz, a rozezkoumané projekty, které po jejich dozkoumání mohou vylepšovat vlastnosti společnosti.

Strategická hra

Ve ŽVAVu se uplatňují čtyři prvky strategické hry:

  1. boj o planety, či celé soustavy planet
  2. osidlování planet a objevování soustav s planetami
  3. ekonomicky výzkumný závod ve stavbě projektů
  4. politika a diplomacie

Základním předmětem je planeta. Planeta je součástí nějaké soustavy a soustavy se nacházejí v různých místech Galaxie (ta je naštěstí jen jedna). Planeta hostí průmysl a výzkum. Z průmyslu ti jdou peníze – A$ – a z výzkumu jdou tvojí společnosti BV – body výzkumu, které utvářejí určitý projekt dané společnosti. Nebo můžeš planetu někomu přenechat.

Ovšem planetu si musíš chránit. Na to si pořídíš vlastní armádu, nebo najmeš žoldáka (k tomu se dostaneme později). Navíc jednotlivé soustavy jsou vůči sobě umístěny v prostoru (každá má své souřadnice), takže armády operují s energií za přesun. Když má energie málo, daleko se armáda nedostane. Nejvíce však armádě ulehčí pohyb tzv. tunel mezi soustavami. Ten sice stojí těžké peníze, ale následná energetická náročnost přesunu skrz tunely je nulová. Energie armády se dobíjí s časem.

RPG hra

Hráč není stále stejná postava – vyvíjí se. Za úspěšný útok, obranu, aktivitu a další drobné věci získává postupně nějaké zkušenosti. Čím více máš zkušeností, tím více můžeš vylepšovat své parametry, ať už ekonomiky, objevných sond či armády. Získávání zkušeností vedé také k možnosti hrát elitnější ligy.

Specializace hráče

Hráč má ve hře 2 možnosti. Buďto být žoldákem, který pracuje na zakázku (nebo rabuje cizí hráče jen tak ze srandy), nebo být farmářem, který si úzkostlivě hlídá své planety a buduje projekt.

Rasy

Rasa hráče zatím ovlivňuje pouze a jen jedinou věc - ze ktereho místa galaxie bude objevovat na začátku soustavy a kde bude na začátku kupovat armády.

Úvodní soustavy a souřadnice:

  • Vogoni: Vogsol [-10; 00; 00]
  • Lidé: Sol [ 00;-10; 00]
  • Myši: Magrathea [ 00; 00;-10]
  • Húlúvú: Damogran [ 10; 00; 00]
  • Delfíni: SolII [ 00; 10; 00]
  • Krikkeťani: Krikket [ 00; 00; 10]

ghfhgfhgfg

Cíl hry

Cílem je postavit projekt. Tím končí v lize tzv. věk a začíná se znovu.

zvav/prulet.txt · Last modified: 2015/03/01 19:00 (external edit)